Monday, April 13, 2009

Munadepyhadest Austraalias

Niisiis l2ksime seks puhuks terveks n2dalavahetuseks Canberrasse, mis p2rismaalaste keeles t2hendab kogunemiskohta (algup2raselt algab K-ga, mitte C-ga). Canberra on niisiis Austraalia pealinn (siis kui pealinnale asukohta otsiti, tahtsid Sydney ja Melbourne m6lemad selleks saada). Selleks, et v2ltida vaidlusi ja probleeme otsustati aga hoopis linna kasuks, mis asub enam-v2hem t2pselt kahe eelmainitud linna vahel. Canberras elab circa 400 000 inimest. Sydneyst Canberasse viis meid 3,5 tundi buss, mis maksis yliv2he - 15 doltsi yks ots yhele.

Igap2ev - St.Leonardsi rongijaamas ootamas rongi kesklinna

Kuna Canberra asub circa 300 km l6unas, on kliima tunduvalt jahedam ja 6hk v2hem niiskem v6rreldes Sydneyga. Canberras oli t2itsa sygist n2ha. Puulehed olid punased ja oranzikad ja osad ka maha kukkunud. T2itsa ilus on seal praegu!

Eukalyptilt energiat saamas : ) Carla vanemate maja taga asuvast pargist


Seal samas pargis oli ka circa 20 k2ngurut 6htustamas. Vapustavad!

Oomaja saime Carla (neiu, kellega koos v2litoid tegime) vanemate juures, kes on v2ga lahked ja armsad inimesed. Carla isal on kombeks mundepyhade ajal Great Easter egghunti korraldada ehk siis asja sisu seisnes selles, et Linden (Carla isa nimi) l2ks hommikul vara v2lja, et ymbruskonda j2tta vihjeid, milled meie siis pidime ykshaaval yleskorjama ja ringiga tagasi maja juurde tulema ja oma yllatusmunad k2tte saama : )
Mina ja Carla (j2nkuk6rvadega : )
Kuigi Carla n2olt v6is lugeda kerget piinlikust isa m2ngu yle, kuna Carla on seda juba ma-ei-tea-mis-vanusest teinud ja nyyd on ta oma arust vana kyll (27), et mitte enam selliste asjadega tegelda, siis mina-kui-forever-young sattusin loomulikult hasarti : ) ja nautisin t2iega. Lisaks oli see tore viis ymbruskonda tundma 6ppida.

"Vihjet" otsimas....
R22kides ausside pyhade veetmistest. Ega nad ausalt oeldes v2ga midagi ei teegi. On koos oma peredega ja hakkavad suht vara hommikul alkoholi tarbima : ) V2hemalt mina ei tea kyll miskitest spetsiaalsetest tradistioonidest vmt (eriti kui tegemist on veel mitteusklike inimestega). Isegi mune nad ei v2rvi, selle asemel soovad hunniku j2nkukujulisi shokolaade.
J2rgmisel p2eval k2isime parlamendi hoonet v2ljast...

ja seest vaatamas. Kuna yhe tookaaslase 6de tootab seal, siis saime spetspassid, millega sai sisse ruumidesse, kuhu igayks ei saa.

All oleval pildil on peaministri ruumid, erasissek2ik ja v2ike erasise6u...


Parlamendihoones: pildil kellegi looming (ei m2leta nime). Kujutatud "kahte 6de" - nii sarnased, kuid samas nii erinevad : )


Austraalia parlament funktsioneerib samamoodi nagu Inglismaa oma. On ylemkoda ja alamkoda. Vastavalt sellele on ka roheline ja punane ruum. Yhes on saadikud, kes valitud esindama igat osariiki, neid on igast 2 (s6ltumata osariigi rahvanumbrist), ja valitud on nad oma osariigi rahva poolt. Teises on saadikud, kes valitud sinna yle terve Austraalia. V6in eksida detailides, aga umbes nii on : )

Punane ruum....

ja roheline ruum.....


K2isime taaskord ka Rahvusmuuseumis (milles k2isin p6gusalt ka eelmine kord, vt all, mina olen see must t2pp vasakult neljanda valge posti all istumas). Seekord tegin detailsema tuuri. Nagu Austraalia rahvaski, on Austraalia ajalugu v2ga kirju ja suurte (Euroopa ja l2hiriikide) m6jutustega ja sellest tulenevalt on muuseum yyratult suur.


Samal ajal kui meie olime muuseumis, l2ksid Carla koos vanematega v2ikesele tuurile yhte kirikut otsima. Kohale j6udes aga leidsid nad eest ajakirjanikke ja muud rahvast – tuli v2lja, et Austraalia peaminister Kevin Rudd oli seal koos oma perega. Oleks tahtnud teda ise n2ha! : )

Canberras on nii palju veel avastada (Teadusmuuseum, S6jamuuseum jne), et tundub, et peab veelkord sinna minema : ) Eks paistab.
Minadepyha on yks pikemaid pyhasid siin. Suur Reede (Good Friday siinses keeles) ja t2na, esmasp2ev (Easter Monday) on ametlikud vabad p2evad.
Pakaa seniks!
CB

Thursday, April 9, 2009

Invasion Occasion

Tere taas!

V2ikese hilinemisega viskan nyyd paar rida ka eelmisel n2ldal toimunud yritusest, mis toimus Uus-L6una Walesi ylikoolis (kui imelikult see k6lab : )


Kohal olid suurkujud nagu Tim Blackburn (ornitoloog UKst ja v66rliikide invasioon spets) ja Rick Shine (kohalik herpetoloog ehk konnade uurija ja evolutsiooni"okoloogia spets). Lisaks neile kahele, oli muidugi ka teisi p6nevaid, vahvaid, tarku inimesi. Kogu yritus oli tundengite korraldatud. Kokku v6ttes oli see nagu speed-dating, iga esineja sai 5 minutit, peale suurspetside, kes said 20! min, oma uurimistoost r22kida. Valdavalt olid esinejad veeorganismide uurijad, 5 ettekannet olid taimedest (ei midagi uut-p6nevat, sest 2 olid meie tooryhma esinejad ja 3 olid tudengid, kes alles alustasid oma projektidega) ja ylej22nuid ei oska ma kategoriseerida.
Rick Shine tundub olevat yks vastuoluline tegelane siin. Seisuga 2. aprill 2009 oli mehel 30 publikatsiooni. Ja nii enam-v2hem aastast aastasse... loomulikult ajab see inimesi kadedaks ja kahtlustavaks. Kuna ta aga kohalik teada-tuntud prof siis on tal 6nnestunud enda ligi tekitada mitu-mitu tooryhma magistritest, doktorantidest jne, kes siis jutu j2rgi kogu too 2ra teevad ja tema muidkui paneb oma nime alla. Ons t6si v6i mitte, ei tea mina. Pole ka oluline : ) Ning peab t6dema, et tema ettekanded (olen juhuslikult kuulanud juba rohkem kui yks kord) v2ga kaasa haaravad ja p6nevad. Kindlasti yheks p6hjuseks on see, et ta uurib ( v tema too"ryhm uurib) Brasiiliast ca 70 aastat tagasi kohalike putukate biokontrolliks sissetooduid konnasid (cane toad), keda syyes kohalikud Austraalia reptiilid aga v2lja surevad, sest konnad on myrgised ja reptiilidel pole v2lja kujunenud kaistemehhanisme konnade vastu (v6i tegelikult - on kyll, on avastatud, et madude peasuurus on tunduvalt v2henenud ja nad ei saa enam fyysiliselt cane toade syya, mis v6rdub nende jaoks elluj22misega; t2iendatud 13.04.09). Konnad on aga suured myrakad, keda mina kyll metsas olles kohata ei tahaks - j2kk... v6i tegelikult tahaks, huvi p2rast, kuid eemalt-kaugelt.

"Kuulus" foto cane toadist


6nneks n2eb neid konni valdavalt P6hja - Austraalias, kuid tulemused n2itavad, et invasiooni front liigub vaikselt ka Austraalia sisemaa poole ja l22nde....

Kel huvi gigakonnade vastu, netist leiab palju pilte ja huvitavat infot!

H2id munadepyhi!
J2rgmine kord tuleb sissekanne peale pyhi, kui oleme tagasi Canberrast, kus me pyhad veedamegi....

Cheerio!
CB
pildid: NSW ylikooli pilt ylikooli kodukalt
cane toad: http://smallblueplanet.org/?m=200811

Wednesday, April 1, 2009

kultuurist Sydneys

Kahjuks ei j22 v2ga palju mahti eriliselt kultuurne siin olla. Seda mitmel p6hjusel (to"o", raha, aeg, distants, soov?).
Vaatamata sellele 6nnestus siiski v2hemalt kunagi eelmisel aastal rahvuskunsti muuseumit kylastada (selle kohta peaks siin blogis sissekanne olemas) ning eelmistel n2dalavahetustel n2ha ja kuulata kah yhtteist.
N2ha sai vahvat mitte-hollywoodlikku filmi, mille nime ma nyyd ei m2leta, kuid r22kis see poola kunstnike-muusikute vanadekodu elust. Iseenesest yllatavalt huvitav teema (tegelikult kaaa!) ja film oli nauditav. Eriti vahva oli aga n2ga nii palju poola p2ritolu vanemat generatsiooni, kes k6ik Paddingtoni "Chauvel" nimelisse kinosaali kokku kogunesid.

"Chauvel" kino Paddingtonis Sydneys

Hiljem ka filmirezisoo""ri, kes spetsiaalselt selle filmi esilinastusele Sydneysse kohale lendas ja lahkesti publikuga vestles (ahjaa, sai see film kusagil Euroopa filmifstivalil kuldse k2nguru (Austraalia filmiauhind) ja seep2rs toodigi see kohe siia)


Korraks tekkis mul tunne, et olen taas Poolas, mitte Sydneys. Vahel tundub uskumatuna, et Austraalias (eriti linnades) on nii palju erinevaid rahvusi erinevatest p6lvkondadest, et kohati ennast unustades tekkib raskusi identifisteerida geograafilist asukohta. Ons ikka Austraalia, mitte Poola, India, Hiina, Tai, Eesti ? : )
Kogu see rahvuste karsumm ongi Austraalia, kus inimeste erinev nahav2rv ja taust ei ole mitte probleem, vaid austatud (v2hemalt tolereeritud) ja huvitav omap2ra. Samas m6ni v2idab, et Austraalias pole euroopalikku kultuuri ja ajalugu, mis siin pikemalt olles hakkab h2irima...
Kuulata sain kohalikku Sydneys elavat muusikut nimega Darren Hanlon, kelle muusikat ma v2ga h2sti ei oska kirjeldada, kui et v6tta kokku ja o"elda, et see on m6nus : ), kes tahab ise otsustada vaadaku-kuulaku siit: http://www.darrenhanlon.com/

Darren Hanlon (meenutab mulle siin pildil Hr. Andres Satsi (Tartu punkb2ndi muusikut) : D)


Kookuv6ttes oli kontsert okei - teistkorda vist ei tormaks, v6i siiski (?), kuna lihtsalt seekord oli esinemiskohaks valitud Petershami (linnaosa) Town Halli suur saal ja alkoholi joomisel oli keeld peal. Need, kes varem tema kontserteid kylastanud v2itsid, et seekord sai vale koht valitud ja sellest tulnevalt oli feeling teistsugune ( loe: ebakvaliteetsem, juua ju ei saanud) - v2lja arvatud soojendusesineja, kes oli USAst p2rist wanna-be rockpoppar (sorry! aga kellelegi meie seltskonnast tema looming ei meeldinud), kuigi oskas ta h2sti kogu sovietlikku ajalugu alates 1900 kuni teise maailmas6jani ilusti koomiks-r2ppi laduda - 6u mai gaad!

Nii palju, v6i pigem piinlikult v2he, kultuurist.

Pildid pole minu au, vaid p2rit j2rgnevatest linkidest:
http://www.qguide.com/story/sydney/Chauvel-Cinema.php
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgGJbVh2Mz-WVl1WnZLIa-k7FTmLgL_VUTH0k6QyC0Pm8zUaOLJbloO5U73FW4NuHRASF987wC15aOCKNWtQmVX6DJ_5m_uuBZEfXQwl6wkVryhnez6ykbvXm_Pr7gs1uzd-XZ8u9KWTlg/s400/DarrenHanlon+017.jpg

Homme 2sel aprillil on minek University of New South Walesi, kus toimub yritus nimega Invasion Occasion, mis kujutab endast invasiivsete v66rliikide seminari, kus esineb muuseas Tim Blackburn (kes teab, see teab. Ei tea, kas Merle OOpik mu blogi loeb? : ) Igaljuhul ootan mina p6nevusega!

CB