Enne ylip6nevat eelseisvat Aafrika reisi j6uan yhe pika postituse veel teha. Viimasel aja olen veetnud palju aega Canberras, kus olen teinud laboritood oma doktorantuuri jaoks. No ja kui ikka nii palju aega seal veeta, siis hakkavad tekkima igasugused tutvused, mis viivad uute p6nevate avastusteni, aga sellest hiljem! K6igepealt r22gin teile, mis ma eelmine nv Canberras tegin.
Pawel oli nii lahke ja tuli mulle Canberrasse seltsiks paariks p2evaks :-) Ahjaa, kes t2pselt ei tea, kus Canberra asub, siis on see Sydneyst umbes 3 h auto v bussiga s6ites edelas, mitte rannikul (kahjuks). No ja Canberra on ametlikult ka Austraalia pealinn, kuigi igasugused pealinna omadused on tal absoluutselt puudu ja olgem ausad, Canberra on yliigav koht :-) AGA, v6ib vaielda, et mitte koht pole igav, vaid inimene, kes arvab, et miski on igav.... Tuleb teha endal ise elu p6nevaks, eksole? :-)
Iga aasta leiab Canberras aset kevade alguse festival nimega Floriade, kus suurele maa-alale istutatakse hunnik tulpe jm suht euroopalikke (poti)taimi. Teisis6nu, gigantsetele peenardele (ja peenarde jaoks tuuakse spetsiaalset mulda) istutatakse erineva 6iev2rviga taimi, valdavalt tulpe, mis moodustavad l6pp kokkuv6ttes erinevaid kujundeid. Ja olgem ausad, eurooplaste jaoks pole selles tegelikult mitte midagi erilist. Indialaste, jaapanlaste ja hiinakate jaoks on see aga midagi eriskummalist ja ylip6nevat. Osalt on p2ris lahe maha istuda ja neid j2lgida, kuidas nad iga erineva 6ie juures teevad oma perepilte 5 minutit :-)
Igaljuhul, korraks oli tunne, nagu oleks sattunud hoopis Hollandisse ja mis seal salata, korraks tekkis m6nus 'kodune' tunne :-).
Aga vaatame nyyd pilte siis....See j2rgmine pilt on Paweli tehtud ja symboliseerib Poola rahvusv2rve (ilmselgelt on arusaada, et me igatseme kodu ja Euroopat m6nes m6ttes :-)
Tulpide meri.....
M6nus v2rvide gamma...
Tuleb tuttav ette? :-)
Siin aga juba kohalikud tegelinskid: Kangaroo paw aka Anigozanthos sp. Ja k2nguru k2pa nime kannavad nad sellep2rast, et kui nad 6itsema hakkavad, siis meenutab nende lille6is k2nguru k2ppa. Lihtne! :-)
Who's wearing pink glasses? :-)
Vihmavarju puu!
Ja yks tore asi festivalide puhul on tasuta kontserdid, mida me Pawkaga rohupeal chillides ootasime.... :-) Esinejaks oli kohalik Austraalia melodramaatline Katie Noonan, kui kedagi huvitab.
No ja kui festivali meeleolust sai k6rini ja m6nes m6ttes "kunstlilledest" kah, l2ksime tagasi metsikusse loodusesse. Siinkohal tuletage meelde, mis ma selle sissekande alguses kirjutasin uutest tutvustest ja uutest kohtadest. Tore on, kui on inimesi, kes isegi vanemas eas ei kaota oma heas m6ttes lapsikut imestust maailma ja ymbristeva kohta ja on valmis oma tohutut entusiasmi jagama teiste taoliste ollustega :-). Nii saigi yhe kolleegi vanematega Canberrast v2lja ja ranniku poole s6ites orhideede 'jahile' mindud.
Vot ei m2leta enam, mis selle koha nimi oli....aga kui kellelgi on head silmad ja viicib pilti uurida, siis see n2eb, et joa keskel pyydsin vikerkaare kinni :-)
Ja siit paar orhideed kah sekka :-) Orhideede nimede koha pealt pead ei anna, aga olen umbes 95% kindel :-), et on 6ige.
Glossodia minor - small waxlip orchid (sellel orhideel on n2gu t2itsa olemas :-)
Petalochilus carneus - Pink Fairy, Pink Fingers
Ylemised kaks orhideed on ylitillukesed tegelinskid k6igest 10 cm k6rgused, kellest on v2ga lihtne metsas mooda minna, kui ei tea, mida otsida.
Thelymitra ixioides- Dotted Sun Orchid (see vorm t2ppideta) vmt. See orhidee kasvab ca 60 cm k6rguseks.
Nats rannikut kah :-)
Mis ma seal uurin?
Vot seda Drosera sp. Terve kallas oli neid punaseid t2ppe t2is :-).
No ja siit tuleb mu lemmik: kaitsealune Telopea sp. inglise k. waratah, mis on ka New South Walesi osariigi rahvuslill.
Perekonnast Proteaceae. See on selline huvitav taim (puu v6i p66sas), millel on tipus yks suur 6ite kogumik, mis koosneb tegelikult mitmest individuaalsest 6iest. Vahel v6ib kasvada lausa 4 m k6rguseks. Metsas ringi k2ies paistab ta kaugelt juba nagu punane latern :-)
Waratah-ga seoses on huvitavad legendid tema punase 6ie kohta: (1) A Dreamtime legend from the Eora tells of a female Wonga Pigeon searching for her husband who has been lost while out hunting. A hawk attacks and wounds her, and she hides in a waratah bush. Her husband calls and as she struggles in the bush her blood turns the white waratah blooms red.
(2) A tale from the Burragorang Valley tells of a beautiful maiden named Krubi, who wore a red cloak of rock wallaby adorned with the feathers of the Gang-gang Cockatoo. She fell in love with a young warrior who did not return from battle. Grief-stricken, she died, and up from the ground grew the first waratah. The Dharawal people regarded it as a totem, using it in ceremonies and timing ceremonies to its flowering. (allikas. Wikipedia)
2ra 6itsenud waratah:
Mua and waratah... :-)
See v2ike mees kasvab kunagi suureks Banksiaks.
Pyhendusega Irisele :-) :* (Patersonia sp)
Miski liblik6ieline....
Art IS everywhere.....
Huuh, see oli nyyd kyll pikk sissekanne....:-)
Nautige siis Eesti sygist ja uute sissekanneteni kunagi oktoobri l6pus v6i nii :-)