Tuesday, February 23, 2010

Mis tegelikult juhtus COP-il?


Nagu me k6ik h2sti teame, v6i v2hemalt keskkonnateadlik osa meist, detsembris toimus Taanis Kopenhaagenis ylemaailmne kohtumine nende riikide vahel, kes soovivad midagi ette v6tta teemal kliima muutus ja globaalne soojenemine.


(pildi allikas: http://www.keepbanderabeautiful.org/climate-change.jpg)


Kui ma esimest korda kohalike inimestega ylikoolis kliima muutusest r22kisin, siis esindasin pigem skeptilist vaadet ning seega sain suhteliselt yllatunud pilkude osaliseks, sest austraallased on selle teema koha pealt yli tundlikud ja enamus usub siiralt, et see on inimkonna ja meie tegude tagaj2rg, mis meid on sellise drastilise kliima soojenemiseni viinud. Ma ei tea piisavalt, et emb-kumma osapoolega n6ustuda ja igaljuhul pooldan ma keskse kuldtee p6himetet.

Aga selle teema v6tsin ma yles sellep2rast, et eile sai mulle osaks suur au kuulata sellist meest nagu Professor Michael Oppenheimer Princetoni ylikoolist, kes lyhidalt oeldes teab sellest teemast v2ga palju ja on avaldanud selle teema kohta rohkem kui 100 teadusartiklit.



Prof. Oppenheimer (Albert Einsteini moodi veits?)


(pildi allikas: http://www.princeton.edu/step/people/faculty/michael-oppenheimer/Oppenheimer-favorite-225-x338.jpg)

Lisaks oli/on tema k2pp mangus ka Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) loomises, mis 2007. aastal v6itis Nobeli rahu preemia. No vot siis. Ja kuna mees andis v2ga huvitava loengu teemal, et mis siis COPil tegelikult toimus, sest ta oli seal ise k2inud, siis m6tlesin,e t viskan paar p6nevat v2ljav6tet tema jutust siia k6gile neile, keda meie planeedi heaolu kysimused huvitavad natuke rohkem, kui ……

  1. Hiina on k6ige suurem saastaja riigi tasandil, USA aga k6ige suurem saastaja per capita ehk yhe inimese kohta.
  2. Teadlased Skandinaaviast olid need, kes k6ige esimestena hakkasid h2irekellasid teemal kliima soojenemine looma.
  3. Miks nii paljud COP15 l2bikukkunuks pidasid? Vastus: eri riikidel v6i riikide yhendustel olid v2ga erinevad ootused ja seega oli v6imatu mingi yhise konsensuseni j6uda, n2iteks ELi peeti liiga peale suruvaks ja m6istagi tahtis EL rohkem aktsiooni, USA v6ib- olla alustab varba liigutamist alles 2010 v6i hiljemgi. Hiina alles alustas m6etete m6lgutamist teemal et “2kki peaks kah midagi kliima soojenemise takistamiseks tegema”. Ja mu lemmik: Venemaa on seisukohal, et kliimamuutus teeb head.

COPi tulemus? Ei yhtegi t6siselt v6etavat kokkulepet ega midagi. Positiivne aga asjaolu, et Brasiilia ja L6una-Aafrika yhinesid l2bir22kimistega.

Oppenheimer l6petas oma jutu Obama tsitaadiga, mille ta ytles seoses USA tervisekaitse ( ?) systeemiga (healthcare system) :

« This is a complex issue and the longer it’s debated, the more sceptical people become »

Jah, ma olen ka sellest l6pmatust kliima soojenemise v6i mitte soojenemise debatist v2sinud. K6ik on niikuinii rikkurite a la Bill Gates and co. syy : )



(pildi allikas:http://online.sfsu.edu/~lavonne/You%20Control%20Climate%20Change.jpg)


Cheers


1 comment:

Anonymous said...

Meil siin algas enne jõule jääaeg, mille lõpp vist hakkab nüüd paistma, kuna näd.vahetuseks lubab täiega 0*C ja päike soojendab juba üsna mõnusalt... Ei tia aint, et kas pärast sellist pakaselist talve tuleb ka mõnus soe suvi nigu vanad eestlased ennustasid või jääb see jääaeg ka suvex meile püsima?
A see Venemaa seisukoht on küll ülihea! :D Võibolla nad lähenevad asjale uutmoodi, sest üxkõik mis teemal me tavalislet ei räägix, kellelegi ei meeldi enamjaolt muutused...