Tuesday, July 27, 2010

whale watching

Jah, n2dalavahetusel sai tehtud midagi, millest ma juba Islandil olles (2007ndal aastal) unistasin - vaalasid vaatama minna. Tol korral ei l2inud, sest hind tundus paganama kirves. Ega siingi pole see miski odav l6bu - 72 doltsi n2kku teeb umbes 648.- eeku. Dollarites ei tundu see nii v2ga hull, uskuge mind ;-)
Selle raha eest sai siis ca 3,5 tundi avaookeanis kiirpaadiga end 'tuulutada'; kui h2sti l2heb, n2ed vaala kyyrusid, kui eriti h2sti l2heb, hyppab vaal veest v2lja, n2itab saba ja teeb muid trikke; saab kypsist-teed-6una; no ja m6ni avastab boonusena, et on merehaige ja veedab poole kruiisi ajast vetsus v6i lihtsalt sees istudes :-) Selline saatus tabas kahjuks Pawelit :-( :-) Minul polnud 6nneks h2da midagi, kuid kahjuks ei l2inud meil vaalade aktiivsuse seisukohast k6ige paremini.

Sellise masinaga viidi meid avaookeani peale:



Vaaladest: :umbes juunist kuni novembrini migreeruvad kyyrvaalad poegimiseks Antarktikast soojematesse vetesse mooda Austraalia ida- ja l22nerannikut. Arvatakse, et iga aasta v2hemalt 1200 kyyrvaala katab 5000km, et j6uda Austraalia ida ranniku soojadesse vetesse. Seega pole nende n2gemine praegusel ajal siinsetes vetes miski ime. Kuna nad rannikule v2ga l2hedale  ei j6ua, siis parim viis neid tabada, on ise paadiga ava-ookeani s6ita. Nii me siis tegime.

Valdavalt enamuse esimesest 2st tunnist oli pilt selline:


 Vaalade vaatamisel kehtib reegel, et l2hemale kui 100 meetrit ei tohi neile s6ita ja l2heneda v6ib ainult mooda kylgi, mitte tagant, see pidi neid millegi p2rast hirmutama.

J2rgmisel pildil n2eb juba nats rohkem :-):


P2eva parim v6te: :-)


Kokkuv6ttes n2gime me 2 korda erinevaid kyyrvaala paarikesi. Esimene erutas meid sellega, et tuli iga 5 min tagant veepinnale ja purskas vett v2lja. Teine aga n2itas 2 korda saba ka. Aga ei ykski ei teinud oma firma hypet :-( Teatavasti kyyrvaalade (humpback) spets hype on veest v2lja ja selili maandumine hype (sealt ka nende inglise keelne nimi hump back).

Peale seda, kui me esimese paarikese leidsime, tekkis meile j2rgi saba 5st erinevast paadist, kes k6ik tahtsid  l6bust osa saada. Kaptenil aga sai sellest villand (ja seadusej2rgi ei tohtinud (vist) korraga rokem kui 3 paati yhe vaala grupi l2heduses olla) ja me l2ksime teisi otsima ( teine paarike).


 See pilt minust on t2pselt 2 minutit enne v6etud, kui m6nel paha hakkas :-)


Tagasi tulles paistis Sydney n6nda v2lja:


Siin lyhike film, kuidas asi v2lja n2gi.


L6pp kokkuv6ttes j2in ma rahule, sest ikka nii l2hdalt polnud varem n2inud vaalasid. Kuid n2rvi ajas see, kui eile telekast uudistes n2itas, kuidas eile siis oli yhe kruiisi rahvas saanud millegi imep2rase osaliseks; nimelt oli yks kyyrvaal eile olnud eriliselt heas tujus ja ujunud ise paadi l2hedale ja veest valja hypanud jm trikke teinud kogu oma graatsilisuses ja j6ulisuses. S2h sulle! Miks ei v6inud see juhtuda siis, kui me 2 p2eva ennem sellel samal kruiisil olime? :-) Ei vedanud - ma kuulen teid m6tteis ytlemas. Mnjah, ei l2inud jah nii h2sti seekord :-)

Kallid!

3 comments:

Unknown said...

Ma pakun, et see on üks selliseid asju, mida lihtsalt ei saa pildile panna- umbes nagu mu USA reis, mida ma seetõttu pole sulle isegi näidanud:D Aga tõesti äge!
Ma pean muidugi mainima, et esimene asi, mis mulle humpback'iga meenub on seos pproduktiivsuse ja liigirikkuse vahel:D Elagu professionaalne kretinism! :*

Christina said...

Katz, seda, et sa mulle siiamaani oma USA pilte pole n2idanud, ei tohiks sa MAINIDAGI! H2bematu plika! :-D
Ja Katz, 2kki tahad meile lyhidalt r22kida humpbacki seosest liigirikkuse ja produktiivsusega? Liigirikkam kooslus on produktiivsem? 8-)

Unknown said...

ISSAND, ma ei suuda uskuda, et sa ei tea seda seost!!!!! See on Grime 1977 vms (ma muidugi tapselt ei maleta) ja vaidab, et liigirikkus on maksimaalne keskmise produktiivsuse korral, sest suure produktiivsuse korral torjuvad suure konkurentsivoimega liigid osad valja ja vaikse produktiivsuse juures suudab vahem liike elada. Ehk siis graafikuna Hump-back curve. Loogiline, mis;)