Thursday, October 21, 2010

Mama Africa (part 3, taimed)

Nii, viimane osa Aafrika reisist. Luban! :-) Kuna see (floristilne) regioon, kus me k2isime, on taimede poolest nii erip2rane, siis ei saa sellest mitte kirjutada ja pilte mitte n2idata. Lisaks on mul viimasel ajal v2lja kujunenud v2ike fetish taimi ohtralt pildistada. Mis sa teed...., kui nad k6ik nii ilusad ja lahedad on :-)
 Et siis see piirkond (LAVi edela nurk), kus asub ka Cape Town, nimetatakse (nimed inglise keeles, sest ma ei hakka proovimagi neid (humoorikalt) eesti keelde ymber t6lkima) Cape Floristic Region, mis on taimede poolest maailma mitmekesisuse hotspot. Yhtlasi on see ka  UNESCO World Heritage Site. Sealne taimestik erineb muu maailma taimestikust peamiselt selle poolest, et ei esine seal k6rgeid puid (nagu ma safaari jutus juba mainisin), vaid on valdavalt p66sad. Ja nimetatakse taolist taimestikku fynbos-iks, mis afrikaani keelest t6lgituna t2hendab fine bush. Austraalia ja Aafrika taimestik on m6ne-v6rra sarnane, kuid siiski on selle (LAVi) regiooni taimkate erinev ja domineerivateks liikideks on taimed perekondadest Protea ja Leucospermum (m6lemad on kyll samast sugukonnast Proteaceae) . N2iteid n2ete all. Ja muidugi huvitav oli n2ha Austraalia v66rliike, mis on kujunenud suureks probleemiks siin,  Aafrikas looduslikult kasvamas ja vastupidi. K6ik pildid on tehtud kas Stellenboschi v6i Kirstenboschi (Cape Town) bot aias v6i Fernkloof Nature Reservis Hermanuse l2hedal.


Eht taimede kuningas v6i kuninganna.
King Protea (Protea cynaroides), kelle 6is (6ite kogum) on suurim selles perekonnas ulatudes ca 20 cm v6i rohkem diameetris.
 

King Protea eemalt 

Leucospermum sp. v6i inglise keeles on neil tabav nimi pincushions ehk n6elapadi.


 Kes tahab rohkem n6elapatjade kohta lugeda, vaadake all olevat tahvlit :-)


Nagu tahvlilt v6ib lugeda (k6ige parem poolsem veerg) tolmendavad n6elapatju v2iekesed linnukesed (sunbirds) ja mul 6nnestus see aktsioon kogemata kinni pyyda :-)












Fynbos:



Teisi taimi kah :-)

Pelargonium graveolens:






Cornus florida 


Pychnostachus reticulata






Lahe t6uk! U. 5 cm pikk.


Fernkloof Nature reserve:








Golfi pallid :-)






Drosera sp. 6iega!










Monopsis unidetata, violet lobelia



 Serruria fucifolia






Orphium frutescens:




Nelson Mandela paradiisilinnulill :-) T2helepanelik vaatleja n2eb, et kui tavaliselt (looduslikult) on selle taime 6ied oranzi v2rvi, siis siin pildil on need kollased. See vorm oli 20 aastat spetsiaalselt Mandela auks aretatud :-)


Nelson Mandela ja tema lill :-)



N6ndaks, mis teie lemmik taim on? :-)

4 comments:

Unknown said...

Need pincushioni lähedalt vaated on lihtsalt võrratud! Nii et see on mu lemmik;) Mis tuletab mulle meelde, et mul on bääädlii niiidid uues kaamera, enne kui ma sulle külla tulen:P

Pai said...

Serruria fucifolia, see näeb kaugelt välja natuke nagu asbesti kiud on puntraks kokku seotud :) geoloog lõi korraks näed välja minust

Christina said...

Jaa Katz, olen n6us suga - nad on nii lahedad, peaaegu nagu mitte p2ris :-)

Tundub, et meil on sama maitse, Karin, sest S. fucifolia kujunes ka minu lemmikuks.

:-)

Anonymous said...

Golfipallid on päris humoorikad :D